Rak jądra. Objawy

Rak czy też inaczej nowotwór jądra to na początku najczęściej opuchlizna, guzek, ledwo wyczuwalna grudka na jądrze.

U mnie było to tak.

Pewnego dnia, podczas toalety, wyczułem na lewym jądrze lekkie zgrubienie, coś jak mikro-orzeszek pod skórą.

Oczywiście jak najszybciej chciałem o tym zapomnieć i udawałem, że to nic takiego.

Przejrzałem internet.

Zobaczyłem hasła: przerzuty, chemioterapia, leczenie. Trafiłem na chwilę na forum o raku jądra.  To na pewno mnie nie spotka, to co ja mam to nie nowotwór, przecież ja na niego nie zachoruję, jestem młody i nieśmiertelny.

Tydzień zajęło mi zapanowanie nad sobą, danie sobie w twarz i pójście do lekarza.

Reagujcie najszybciej jak się da. Znacie swoje jądra, dotykacie ich mimochodem codziennie. Więc poświęćcie dodatkowo minutę miesięcznie na ich dokładnie wymacanie. Jeśli znajdziecie coś podejrzanego – do lekarza urologa!

Nie panikujcie!

Jeśli okaże się, że to co wyczuwacie to nie jest rak, to tym lepiej. Będziecie spokojni, ale też duża bardziej świadomi tego, że trzeba się badać.

Ale jeśli to będzie rak, to szybkie wykrycie i operacja jest kluczowa – żeby nie doszło do przerzutów. Pamiętajcie – rak jądra i jego leczenie jest w pełni skuteczne, jeśli nowotwór będzie wykryty szybko.

Co zrobić, jak się coś podejrzanego wykryje?

Jak najszybciej zapisać się na wizytę do lekarza urologa – to on wstępnie oceni z czym mamy do czynienia. I zleci badanie USG. Jeśli nie zleci to nalegajcie i nie wychodźcie bez niego.

Jeśli lekarz państwowy każe wam czekać pół roku to idźcie prywatnie. 100 złotych za wizytę to nic w porównaniu z tym co może się wydarzyć jeśli będziecie czekać.

To wasze zdrowie.

Jeśli do urologa w ramach NFZ skierowanie musi wypisać internista, to wchodźcie do niego tak szybo jak się da. I mówcie, że to poważna sprawa. Dużo poważniejsza niż jesienny katar.

Pamiętajcie. Rak im szybciej wykryty, tym sprawniej usunięty.

I tym mniej powikłań.

Lekarze i służba medyczna o tym wiedzą, co nie zmienia faktu, że nic się nie stanie, jeśli będzie się im o tym przypominać.